08 بهمن 1400

فن بازار منطقه ای استان قم

اولین فن‌ بازار منطقه‌ای فن‌ بازار ملی ایران،  فن­ بازار استان قم


از ابتدای سال 1389 راه‌اندازی فن‌بازار استان قم در دستور کار مرکز رشد قرار گرفت. این کار با مطالعه مفاهیم و ادبیات  مرتبط با موضوع فن‌بازار، ارزش‌گذاری فن‌آوری و انتقال فن‌آوری و نیز مطالعه موردی چند فن‌بازار داخلی (فن‌بازار ملی ایران و  فن‌بازار یزد) و خارجی (فن‌بازار هنگ‌کنگ و کره جنوبی) آغاز شد.

در نهایت، پس از تعیین ساختار کلی و ارکان فن‌بازار و مدل پیاده‌سازی آن، آیین‌نامه تشکیل شورای فن‌بازار در نشست 116  شورای مرکز رشد دانشگاه قم در تاریخ 04/06/1389 به تصویب رسید و فن‌بازار استان قم به طور رسمی فعالیت خود را طی  برگزاری سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان در تاریخ 9 بهمن سال 1389 و با بازدید و افتتاح غرفه  فن‌بازار استان قم توسط استاندار محترم استان قم جناب آقای موسی‌پور آغاز کرد.
 

افتتاحییه فن بازار استان قم


به دنبال تلاش­های کارشناسان فن بازار و کسب استانداردهای تعیین شده از سوی فن­بازار ملی ایران، "نخستین فن بازار  منطقه‌ای کشور" در تاریخ 23/07/1391 همزمان با دهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، با حضور معاونت محترم  علمی فناوری ریاست جمهوری، خانم دکتر سلطان­خواه، بین پارک فناوری پردیس به نمایندگی حسین صابری، معاون  توسعه فناوری پارک و مرکز رشد دانشگاه قم به نمایندگی سیدمحمد طباطبایی مدیر مرکز امضا گردید.


فن بازار منطقه ای استان قم


به موجب این قرارداد، فن بازار منطقه ای استان قم به عنوان نماینده شبکه فن بازار ملی ایران، نسبت به پوشش دقیق و  جامع اطلاعات محصولات و فناوریهای استان به منظور برقراری ارتباط بین عرضه کنندگان فناوری استان و متقاضیان و سرمایه  گذاران فناوری در سطح کشور اهتمام می ورزد.  


بخش‌های مختلف فن‌بازار ملی ايران

فن‌بازار ملي ايران مشتمل بر سه بخش مجازي، فيزيكي و پشتيبانی است.

1-      بخش مجازي شامل ابزارهاي رسانه‌اي است كه وظيفه اطلاع‌رساني در مورد فناوري‌هاي توليد شده در كشور و يا نيازهاي فناورانه كشور را بر عهده دارد. اين ابزارها شامل وب‌سايت (حاضر)، نمايشگاه مجازي محصولات داراي فناوري پيشرفته، نمايشگاه‌ها و... است.

2-      بخش فيزيكي فن‌بازار در ساختمان مرکز رشد دانشگاه قم مي‌باشد كه مشتمل بر دفاتر كارگزاران فن‌بازار و نمايشگاه دائمي محصولات داراي فناوري پيشرفته مي‌باشد.

3-      بخش پشتيبانی مشتمل بر مجموعه‌هاي ارائه‌دهنده خدمات تخصصي فناوري و نيز شبكه همكاران داخلي و خارجي فن‌بازار است. مركز خدمات تخصصي پارك فناوري پرديس به‌عنوان پشتيبان، ارائه‌دهنده خدمات مختلف در زمينه‌هاي ارزيابي اقتصادي، حقوقي، تأمين مالي، انتقال فناوري و ... است و شبكه همكاران نيز مشتمل بر همكاران (دولتي و خصوصي) داخل و خارج از كشور مي‌باشد.

ابزارهاي اطلاع‌رساني:       

در راستاي انجام اهداف فوق، ابزارهاي اطلاع‌رساني مورد استفادة فن‌بازار ملي ايران عبارتند از:

۱.  سايت اينترنتي

۲ . لوح فشرده محصولات با فناوري برتر كشور (نمايشگاه مجازي)

۳. نشست‌هاي تبادل فناوري

سامانه اطلاع رسانی فن بازار منطقه ای استان قم : http://fanbazar.qominc.ir

 

 

این مقاله را محبوب کنید