05 آبان 1399
paz فن بازار منطقه ای استان قم amoozesh

اخبار

شرکت لیما ایده ایرانیان

شرکت  لیما ایده ایرانیان

 

مصاحبه با شرکت لیما ایده ایرانیان از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه قم 

 

بیوگرافی 

اینجانب محمدعلی اقدامی، متولد 14/01/1373 از رودسر می باشم. دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه اراک گذارنده و سال اول دانشگاه شروع به پژوهش در زمینه بیوتکنولوژی کشاورزی کرده ام. بعد از فارغ التحصیل شدن تصمیم گرفتم کسب و کار خود را در حوزه کشاورزی راه اندازی کنم تا بتوانم ایده های خود را عملی کنم. اینگونه شد که شرکت را راه اندازی و یکی از ایده ها را اجرائی کردم.

 

*******************************************

محصول/اختراع خود را معرفی کنید.

کشت بافت گیاهی یکی از روش های نوین در کشاورزی است که از چندین جهت نسبت به روش های دیگر کشت برتری دارد. ما در این روش کلونی های کاملاً یکسانی را میتوانیم در زمان کمتر و در خارج از فصول برای کشاورزان عزیز تولید کنیم و صفات کاملاً یکسان نسبت به گیاه مادری دارند. همچنین این کلونی ها کاملاً عاری از هرگونه آلودگی هستند، با این روش توانستیم چندگونه گیاه داروئی که در حال انقراض بودن و ارزش اقتصادی بالایی داشتند را به تولید انبوه برسانیم

 

*******************************************

چگونه این ایده ی کاری به ذهن شما خطور کرد؟

باتوجه به اینکه استفاده از گیاهان داروئی در ایران رو به افزایش بوده و همچنین برداشت بی رویه از مرتع افزایش پیدا کرده بود به این فکر افتادم که راهی پیدا کنم که هم بتوانم نیاز بازار را تأمین کنم و هم جلوی برداشت بی رویه را بگیرم. این گونه شد که با یک روش نوین شروع به تولید انبوه این چندگونه گیاه داروئی کردم.

 

******************************************

آیا خود را فرد موفقی می‌دانید؟ عوامل موفقیتتان کدامند؟

بله البته! از دیدگاه خودم موفق هستم. البته موفقیت به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر شخصی متفاوت است. معنای موفقیت برای من این است که بتوانم هدفم را دنبال کنم. به چیزهای که می خواهم برسم. برای من این اتفاق افتاده و من در راهی هستم که من رو به هدفم می رساند.

 

*******************************************

حمایت مادی و معنوی خانواده چقدر در موفقیت شما موثر بوده است؟

از نظر من خانواده کانون آرامش هستند و اگر این بستر فراهم باشد و فرد آرامش خاطر داشته باشد، سرعت رشد بیشتر و سریعتری را می تواند تجریه کند.

 

*******************************************

آیا موضوع کسب و کار/اختراع شما با تحصیلات شما مرتبط بوده است؟

بله کاملاً در ارتباط می باشد.

 


 

چه مشکلات و موانع مهمی در راه کسب و کار/اختراع شما وجود داشته است؟

 

یکی از مهم ترین مسائل ترویج کسب و کار ما هستند. هنوز خیلی از کشاورزان عزیز از پتانسیل های کاری ما خبر ندارند و اصلا نمیدانند ما چه خدماتی برای عرضه کردن به آنها داریم. دومین مشکل حمایت مالی و پیدا کردن سرمایه گذار است که متاسفانه بستر مناسبی برای پیدا کردن این مورد وجود ندارد.

 

 

 

 

 

*******************************************

 

اگر امکان داشت به عقب بازگردید باز هم همین مسیر را طی می‌کردید؟

 

احماتلاً خیلی سریعتر این مسیر را شروع می کردم.

 

 

 

 

 

*******************************************

 

چه پیشنهاداتی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین/مخترع مطرح شوند، دارید؟

 

می توانم بگویم که می توانند عمل گرا باشند و هر چه به ذهن آنها می رسد را روی کاغذ بنویسند و به ترتیب عمل کنند، حتما از یکی از آنها به نتیجه می رسند.

 

 

 

 

 

 

 

*******************************************

 

از دستگاه‌های حمایتی مانند مرکز رشد/فن‌بازار چه انتظاراتی دارید؟

 

هرچه بیشتر بتوانند ما را تبلیغ کنند و کسب و کار ما رو ترویج بدهند و معرفی کنند.


 

تلفن: 09195418488


 

 


 

حضور فعال دوره تحصیلات تکمیلی در آزمایشگاهها

حضور فعال دوره تحصیلات تکمیلی در آزمایشگاهها

 

درخواست حضور فعالین تحصیلات تکمیلی در آزمایشگاهها و کارگاههای تحقیقاتی با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی -با وجود شرایط پاندمی کرونا امور پژوهشی خور را مانند گذشته و با سرعت بیشتر پیگیری نمایند.

معاون پژوهشی وزارت علوم 

شرکت زیتون الکترونیک

شرکت : زیتون الکترونیک

 

مصاحبه با جناب آقای حسینی شرکت زیتون الکترونیک : از شرکتهای مسقر در مرکز رشد دانشگاه قم 

-بیوگرافی از خودتان/شرکت‌تان ارائه فرمایید.

پس از بررسی بازار و نیازسنجی متوجه نیاز بسیاری از صنایع به منبع تغذیه و بازار وسیع آن شروع به تحقیق در این باره شد. ایده طراحی و ساخت منابع تغذیه سوئیچینگ در سال 1390 شروع شد. این ایده از آنجا آغاز شد که در اکثر وسایل الکتریکی و الکترونیکی خانگی، صنعتی و حتی نظامی بخش مشترکی به نام منبع تغذیه وجود دارد. بیشتر مهندسان، طراحان و صنعتگران حوزه الکترونیک وقتی ایده یا محصولی را دنبال می‌کنند به حوزه منبع تغذیه آن دستگاه ورود پیدا نمی‌کنند چرا که معتقدند این قسمت از دستگاه در بازار وجود دارد که گاهاً مجبور می‌شوند از منابع تغذیه مشابه استفاده کنند نه دستگاهی که دقیقاً مورد نیاز است. از سویی بیشتر منابع تغذیه از کشورهای دیگر وارد می‌شده است. وارداتی بودن منابع تغذیه سوئیچینگ (که خود مسائلی چون خروج ارز، وابستگی کشور، عدم پشتیبانی و خدمات پس از فروش و ... را به دنبال دارد) و نیز عدم تطابق کامل منابع تغذیه موجود در بازار ایران با نیاز مشتریان سبب گردید که ایده ساخت منابع تغذیه سوئیچینگ یا سوئیچینگ مد پاور ساپلای (switched-mode power supply; switching-mode power supply; SMPS, or switcher) شکل بگیرد. برای این کار دو راه وجود داشت:

1.       راه ساده که همان کپی و مهندسی معکوس منابع تغذیه موجود بود. این کار شاید مسأله اول یعنی حل مشکل واردات محصول را تا حدودی حل می‌کرد ولی هم چنان مسأله دوم باقی می‌ماند.

2.       دانش تحلیل و طراحی و تولید این محصول کسب شود بگونه‌ای که بتواند همزمان دو مسأله فوق (یعنی منابع تغذیه سوئیچینگ بومی و تطابق با نیاز بازار) را پاسخگو باشد.

پس از بررسی‌های متعدد راه دوم برگزیده شد هرچند پیمودن این راه نیاز به مقدمات فراوانی داشت از جمله جستجوی کتاب‌ها، مقالات و منابع علمی معتبر، پژوهش در حوزه مرتبط با منابع تغذیه سوئیچینگ، تشکیل گروه پژوهشی کارآزموده، آماده سازی آزمایشگاه فوق تخصصی و مدرن و ... . به لطف خدا در مدت شش سال بیش از صدها مقاله و کتاب های مرجع و منابع تحقیقاتی مطالعه و بررسی شد. هرچه روند پیش می رفت در عین حالی که پازل های مسأله حل می شد مسائل جدیدی خود را نشان می داد که نیازمند تحقیق و تلاش مضاعف تری بود. شکر خدا این مسائل یکی پس از دیگری حل شد تا به نقطه ای رسید که هم اکنون منابع تغذیه سوئيچینگ متعددی با توان های مختلف و مصارف گوناگون خانگی و صنعتی طراحی و ساخته شده است. برای اطلاع از آخرین محصولات در زمینه منابع تغذیه سوئيچینگ زیتون الکترونیک می‌توانید صفحه محصولات را مشاهده کنید.

 

نکته مهم این است که اگر ما در شرکت زیتون الکترونیک روش کپی و مهندسی معکوس را در پیش می‌گرفتیم به راحتی نمی‌توانستیم از یک محصول که صرفه اقتصادی ندارد به تولید برسیم. اما چون زمینه و بستر علمی آن فراهم شد هم اکنون این امکان وجود دارد در صورتی که به هر دلیل محصول اقتصادی نبود بتوانیم تولید آن را اقتصادی نماییم.

نکته بعدی موضوع تأمین قطعات و تحریم ها بود اگر به روش مهندسی معکوس پیش می‌رفتیم خیلی محتمل بود که با قطعاتی مواجه شویم که در بازار ایران وجود ندارد. دانشی بودن محصول منبع تغذیه سوئیچینگ سبب شده در صورتی که قطعه‌ای در بازار وجود نداشته باشد به راحتی بتوان قطعه دیگری را جایگزین نمود که همان کار قطعه قبلی را یا حتی بهتر از آن انجام دهد.

حال به لطف خدا پس از چندین سال کار پژوهشی، علمی و عملیاتی مفتخر هستیم محصولات متعددی را در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ ایرانی با نام تجاری زیتون الکترونیک، طراحی و تولید و روانه بازار کنیم تا باشد خدمتی شایسته برای جامعه اسلامی.

-محصول/اختراع خود را معرفی کنید.

منبع تغذیه سوئیچنگ صنعتی

 

 

*******************************************

-چگونه این ایده ی کاری به ذهن شما خطور کرد؟

نیاز سنجی بازار

 

 

******************************************

-آیا خود را فرد موفقی می‌دانید؟ 

مسلما بعدا یک دهه تلاش در این زمینه.

 

*******************************************

-حمایت مادی و معنوی خانواده چقدر در موفقیت شما موثر بوده است؟

یکی از موثرترین عوامل موفقیت ما بوده است.

 

 

  

*******************************************

-آیا موضوع کسب و کار/اختراع شما با تحصیلات شما مرتبط بوده است؟

بله

-چه مشکلات و موانع مهمی در راه کسب و کار/اختراع شما وجود داشته است؟

اگر خود را برای کاری نساخته باشیم و خودمون رو پرورش نداده باشیم مسلما بزرگ‌ترین مانع خودمان هستیم. همواره سعی داریم این مانع را برطرف کنیم . بقیه مسایل به لطف الهی حل خواهد شد.

 

 

*******************************************

-اگر امکان داشت به عقب بازگردید باز هم همین مسیر را طی می‌کردید؟

بله

 

 

*******************************************

-چه پیشنهاداتی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین/مخترع مطرح شوند، دارید؟

  • اولین کار روحیه کاری در خود ایجاد کنید و امیدتان به خداوند باشد در همه حال.
  • ببینید وظیفه شما در این جامعه چیه، همون مسیر رو انتخاب کنید.
  • به فکر پول نباشید و هدف رو پول ندانید.
  • پایه علمی خود را قوی کنید و سعی در مهارت افزایی فردی و اجتماعی داشته باشید.
  • از شکست نترسید و سستی و تنبلی به خود راه ندهید.
  • چشم امید به این و آن (دولت، این سازمان و آن اداره و فلان شخص و...) نداشته باشید. اقدام کنید خدا راه را به شما نشان می دهد و رحمت و نعمتهای خودش را برای شما می فرستد.

 

 

*******************************************

-از دستگاه‌های حمایتی مانند مرکز رشد/فن‌بازار چه انتظاراتی دارید؟

ایجاد بستر ارتباطی بیشتر واحدهای فناور مراکز رشد، پارک ها و دیگر شرکتها در جهت معرفی و اطلاع از فعالیتها و محصولات و خدماتی که ارایه می شوند.

در ابتدا کمتر کردن کارهای اداری و دست و پاگیر دولتی و ارایه آموزشها و راهنمایی ها در این زمینه

حمایت هایی در زمینه اخذ مجوزها، استاندارها و ...

شرکت اندیشه هوشمند مهام

شرکت اندیشه هوشمند مهام

 

 

-         شرکت اندیشه هوشمند مهام از شرکتهای مستقر در مرکز رشد دانشگاه قم  در سال 1398 ثبت گردید و فعالیت های مربوط به توسعه سامانه سامت در قابل شرکت اندیشه هوشمند مهام صورت میگیرد.

*******************************************

محصول/اختراع خود را معرفی کنید.

-         محصولات تولیدی کارخانجات برای اینکه به دست مصرف کننده برسد بواسطه شرکتهای پخش استانی و سپس از طریق فروشگاه ها و سوپرمارکت ها توزیع میگردد.

-         سامانه ارتباط مشتری و تامین کننده برای ارتباط آسان بین شرکت های پخش و تامین کننده اجناس از یک طرف و مشتریان ایشان شامل سوپر مارکت ها، فروشگاهها، رستوران و غذاخوری ها و ... جهت ثبت سفارش آنلاین محصولات بصورت شبانه روزی، طراحی شده است.

-         این سامانه که شامل نرم افزار (اپلیکیشن) مخصوص گوشی های هوشمند و سایت اینترنتی می باشد برای ارائه خدمات به هر دو طرف شرکت تامین کننده کالا و مصرف کننده (سوپر مارکت و فروشگاه و ...)، طراحی شده و کلیه محصولات شرکتهای پخش و تامین کننده را بصورت یکجا و متمرکز به مشتری ارائه میکند و مصرف کننده بر اساس نیاز محل کسب خود اقدام به سفارش کالا می نماید.

*******************************************

چگونه این ایده ی کاری به ذهن شما خطور کرد؟

حدود 10 سال فعالیت در زمینه پخش مواد غذایی و بهداشتی و همچنین حدود 4 سال فعالیت در فروشگاه مواد غذایی موجب شد نیازها و نقاط قوت و ضعف این صنف را بطور کامل شناسایی نموده و با ارائه ایده ی سامت سعی در ارتقا و تغییر روش های سنتی توزیع کالا نمایم.

******************************************

آیا خود را فرد موفقی می‌دانید؟ عوامل موفقیتتان کدامند؟

-         بله شناخت خوب از هدف و مسیر حرکت؛ انعطاف بالا در مواجهه با مشکلات و پشتکار زیاد


حمایت مادی و معنوی خانواده چقدر در موفقیت شما موثر بوده است؟

-         حمایت های خانواده باعث شد سختی ها و مشکلات کار را راحتتر و سریعتر پشت سر بگذارم.

*******************************************

آیا موضوع کسب و کار/اختراع شما با تحصیلات شما مرتبط بوده است؟

-         تا حدودی

*******************************************

چه مشکلات و موانع مهمی در راه کسب و کار/اختراع شما وجود داشته است؟

-         طرز تفکر سنتی تعدادی از جامعه هدف

-         هزینه بر بودن اجرای سامانه و مشکل تامین مالی

*******************************************

اگر امکان داشت به عقب بازگردید باز هم همین مسیر را طی می‌کردید؟

-         بله قطعا


چه پیشنهاداتی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین/مخترع مطرح شوند، دارید؟

-         کارآفرینی و سختی های آن باهم عجین هستند وقتی فردی وارد عرصه کارآفرینی میشود باید آمادگی مواجه شدن با مشکلات و سختی های آن را هم داشته باشد.

*******************************************

از دستگاه‌های حمایتی مانند مرکز رشد/فن‌بازار چه انتظاراتی دارید؟

مشاوره و آموزش، حمایت های مادی و معنویجایزه ملی راهکارهای نوآورانه

جایزه ملی راهکارهای نوآورانه

 

برای حل چالش های کودکان و نوجوانان در دوران کوید-19

مهلت ارسال : 30 مهرماه 99

اطلاعات بیشتر:021411865310

ریاست جمهوری - معاونت علمی و فناوری

صفحه 1 از 62


By PLAVEB