27 آبان 1396
paz فن بازار منطقه ای استان قم amoozesh pannel

ثبت اختراعات و تجاری سازی ایده ها

مقدمه :
جهت تجاری سازی طرح ها و ایده های نوآورانه ، ضرورت دارد طرح ها در مراجع ذی صلاح به ثبت برسند. ثبت اختراعات در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی صورت می گیرد .
واحد نوآوری مرکز رشد دانشگاه قم به منظور تسهیل در ثبت اختراع آمادگی دارد کاربرگ های مورد نیاز جهت ثبت اختراع را در اختیار مخترعان گرامی قرار داده و با آنها جهت اجرای مراحل مختلف ثبت اختراع همکاری لازم را به عمل آورد . اطلاعات مورد نیاز برای ثبت اختراع به شرح ذیل می باشد:

1-    مکان ثبت اختراع به نشانی زیر:
جهت ثبت اختراع بايد به اداره كل ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي واقع در تهران، خيابان قائم مقام فراهانی، بعد از خیابان شهید بهشتی، جنب کوچه میرزاحسنی (شماره تماس 19- 22268917) مراجعه شود.

2-    مدارک مورد نیاز شامل:
• اظهارنامه ثبت اختراع در 3 نسخه: اظهارنامـه ثبت اختـراع برگه مخصوصـي است كه جزء اوراق بهادار مي‌باشد و متقاضي مي‌بايستي از واحد گردش اوراق بهادار مستقر در اداره كـل ثبت شركتها و مالكيت صنعتي آن را تهيه و نسبت به تكميل و امضاي آن اقدام نمايد .
در صورت نياز از مركز رشد دانشگاه قم قابل تهيه است.
 • توصيف مشروح اختراع در 3 نسخه: اختراع مورد ادعاي مختـرع بـايد به طور كـامل شرح داده شود. در شرح اختراع بايد تمام جنبه‌هاي اختراع ادعايي به طور واضح بيان گردد. در تهيه شرح اختراع از كاغذ A4 استفاده شود.
• نقشه‌هاي اختراع در 3 نسخه: نقشه كامل اختراع بايد با مركب و از روي مقيـاس متـري تهيه و ذيل نقشه‌ها را متقاضي يا وكيل او امضا نمايد. نقشه‌هاي اختراع بايد روي كاغذ 34 سانتي‌متـر طـول و 22 سانتي‌متـر عـرض رسـم گردند و فقط از يك روي كاغذ استفاده شود.
• ادعانامه در 3 نسخه: اين كه اختراع با ارائه راه‌حل عملي چه مشكلي را حـل مـي‌كنـد و چه مزايايـي دارد و اطلاعاتـي كـه ميزان حمايت ناشي از حق ثبت را مشخص نمايد.
• فتوكپي شناسنامه و كارت ملي مخترع يا مخترعين
• قبض رسيد بانكي حق ثبت اظهارنامه تقاضاي ثبت اختراع
3-    نحوه ثبت اختراع:
روش ثبت اختراع در كشور ما، روش اعلامي است. بر اين اساس که ثبت اختراع طبق ادعاي مخترع صورت مي‌گيرد. يعني ادعاي مخترع مقرون به صحت تلقي شده و به شرط عدم سابقه ثبت، ادعاي مخترع (با رعايت اين كه اختراع در حيطه حمايت ثبت قرار دارد يا خير) به ثبت مي‌رسد. مدت اعتبار ورقه ثبت اختراع به تقاضاي مخترع 5،10، 15 و يا منتهي به 20 سال خواهد بود كه بايد صراحتاً در برگه ثبت اختراع قيد شود. در صورت قبول اختراع مراتب ثبت اختراع به صورت آگهي تهيه شده و جهت درج در روزنامه رسمي كشور تحويل متقاضي يا وكيل او مي‌گردد. پس از درج در روزنامه رسمي يك نسخه از روزنامه به اداره مالكيت صنعتي ارائه و گواهي نامه ثبت اختراع توسط اداره مزبور كامل شده و يك نسخه از توصيف، ادعا و نقشه اختراع ضميمه و قيطان‌‌كشي شده و با امضاي مدير كل و ممهور به مهر اداره كل ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي تسليم متقاضي يا وكيل قانوني او مي‌شود.  در صورت رد اختراع، كتباً (برگ اخطار اداري) به متقاضي يا وكيل قانوني او ابلاغ مي‌گردد. در اين صورت متقاضي يا وكيل قانوني او مي‌تواند، ظرف مدت10روز از تاريخ ابلاغ رد اظهارنامه نسبت به تقديم دادخواست و شكايت از تصميم اداره كل ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي به مراجع ذي صلاح قضايي مستقر در تهران اقدام نمايد. چنانچه در مدت 10 روز از تاريخ ابلاغ تصميم اداره مالكيت صنعتي نسبت به تقديم دادخواست اقدام نشود، ديگر ادعا در مراجع ذي صلاح قضايي مسموع نخواهد بود.
4-    راهنمایی ارزیابی علمي طرح:     
منظور از ارزيابي و تأييد علمي اختراع جستجو و بررسي علمي سند اختراع توسط متخصصين مربوطه با استفاده از تجارب علمي، مشاوره‌ها و بانك هاي اطلاعاتي داخلي و خارجي است و طبق قانون اين ارزيابي توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و از طريق مراكز علمي، تحقيقاتي كشور صورت مي‌گيرد. این ارزیابی اختياري است. تقاضا براي ارزيابي و تأييد علمي اختراع هم مي‌تواند از طريق شخص متقاضي و هم از طريق اداره كل ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي صورت گيرد. براي درخواست ارزيابي و تأييد علمي اختراع لازم است به اداره كل امور نوآوران و ارزشيابي فناوري، واقع در تهران، خيابان انقلاب، ميدان فردوسي، خيابان فرصت جنوبي، شماره 71، طبقه پنجم مراجعه شود. علاوه بر اداره كل امور نوآوران و ارزشيابي فناوري، براي ارزيابي و تأييد علمي اختراع مي‌توان به مراجع منطقه‌اي زير نيز مراجعه كرد:
1) تهران بزرگ: سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران و دانشگاه تهران (واحدهاي IP)
2) مرجع منطقه‌اي مركزي كشور، اصفهان، دانشگاه صنعتي اصفهان (واحد IP)
3) مرجع منطقه‌‌اي جنوب كشور، شيراز، دانشگاه شيراز (واحد IP)
4) مرجع منطقه‌اي شرق كشور، مشهد، دانشگاه فردوسي مشهد (واحدIP)
5) مرجع منطقه‌اي شمال‌غربي كشور، تبريز، دانشگاه تبريز (واحد IP)
5-    راهنمای تجاری سازی طرح:
براي درخواست حمايت از تكميل و  تجاري كردن اختراع می توان به ”پارك هاي علم فناوري و مراكز رشد “ مراجعه كرد. علاوه بر موارد فوق، كليه مراجع منطقه‌اي  و اداره كل امور نوآوران و ارزشيابي فناوري آماده راهنمايي و معرفي متقاضيان به مراكز رشد و پارك هاي علم فناوري و ديگر نهادها و سازمان هاي حمايت كننده از نوآوران، هستند. نشاني، تلفن و نمابر كليه مراكز رشد و پارك هاي علم و فناوري را مي‌توان از اداره كل امور نوآوران و ارزشيابي فناوري و يا نشاني اينترنتي www.http//techno.msrt.ir دريافت كرد.

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله كليات ثبت اختراع  یا مقاله را از لینک زیر دریافت فرمایید.

 

این مقاله را محبوب کنید

نظرات  

 
+3 #1 .n.mahdavi 03 شهریور 1390 ساعت 07:21
باسلام وعرض احترااخم.اگرکسی ایده ای برای اختراع داشته بباشه باید برای تولیدش به کجامراحعه کنه؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان