25 خرداد 1400

حدیث روز

حضرت زهرا سلام الله علیها

کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

 

سال تولید پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

1400

گزارش عملکرد مرکز رشد در سال 1399

مرکز رشد دانشگاه قم در شبکه های اجتماعی

aparat logo_fa_color_black_1100x400

آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان

qanun


شرکت زیتون الکترونیک

شرکت : زیتون الکترونیک

 

مصاحبه با جناب آقای حسینی شرکت زیتون الکترونیک : از شرکتهای مسقر در مرکز رشد دانشگاه قم 

-بیوگرافی از خودتان/شرکت‌تان ارائه فرمایید.

پس از بررسی بازار و نیازسنجی متوجه نیاز بسیاری از صنایع به منبع تغذیه و بازار وسیع آن شروع به تحقیق در این باره شد. ایده طراحی و ساخت منابع تغذیه سوئیچینگ در سال 1390 شروع شد. این ایده از آنجا آغاز شد که در اکثر وسایل الکتریکی و الکترونیکی خانگی، صنعتی و حتی نظامی بخش مشترکی به نام منبع تغذیه وجود دارد. بیشتر مهندسان، طراحان و صنعتگران حوزه الکترونیک وقتی ایده یا محصولی را دنبال می‌کنند به حوزه منبع تغذیه آن دستگاه ورود پیدا نمی‌کنند چرا که معتقدند این قسمت از دستگاه در بازار وجود دارد که گاهاً مجبور می‌شوند از منابع تغذیه مشابه استفاده کنند نه دستگاهی که دقیقاً مورد نیاز است. از سویی بیشتر منابع تغذیه از کشورهای دیگر وارد می‌شده است. وارداتی بودن منابع تغذیه سوئیچینگ (که خود مسائلی چون خروج ارز، وابستگی کشور، عدم پشتیبانی و خدمات پس از فروش و ... را به دنبال دارد) و نیز عدم تطابق کامل منابع تغذیه موجود در بازار ایران با نیاز مشتریان سبب گردید که ایده ساخت منابع تغذیه سوئیچینگ یا سوئیچینگ مد پاور ساپلای (switched-mode power supply; switching-mode power supply; SMPS, or switcher) شکل بگیرد. برای این کار دو راه وجود داشت:

1.       راه ساده که همان کپی و مهندسی معکوس منابع تغذیه موجود بود. این کار شاید مسأله اول یعنی حل مشکل واردات محصول را تا حدودی حل می‌کرد ولی هم چنان مسأله دوم باقی می‌ماند.

2.       دانش تحلیل و طراحی و تولید این محصول کسب شود بگونه‌ای که بتواند همزمان دو مسأله فوق (یعنی منابع تغذیه سوئیچینگ بومی و تطابق با نیاز بازار) را پاسخگو باشد.

پس از بررسی‌های متعدد راه دوم برگزیده شد هرچند پیمودن این راه نیاز به مقدمات فراوانی داشت از جمله جستجوی کتاب‌ها، مقالات و منابع علمی معتبر، پژوهش در حوزه مرتبط با منابع تغذیه سوئیچینگ، تشکیل گروه پژوهشی کارآزموده، آماده سازی آزمایشگاه فوق تخصصی و مدرن و ... . به لطف خدا در مدت شش سال بیش از صدها مقاله و کتاب های مرجع و منابع تحقیقاتی مطالعه و بررسی شد. هرچه روند پیش می رفت در عین حالی که پازل های مسأله حل می شد مسائل جدیدی خود را نشان می داد که نیازمند تحقیق و تلاش مضاعف تری بود. شکر خدا این مسائل یکی پس از دیگری حل شد تا به نقطه ای رسید که هم اکنون منابع تغذیه سوئيچینگ متعددی با توان های مختلف و مصارف گوناگون خانگی و صنعتی طراحی و ساخته شده است. برای اطلاع از آخرین محصولات در زمینه منابع تغذیه سوئيچینگ زیتون الکترونیک می‌توانید صفحه محصولات را مشاهده کنید.

 

نکته مهم این است که اگر ما در شرکت زیتون الکترونیک روش کپی و مهندسی معکوس را در پیش می‌گرفتیم به راحتی نمی‌توانستیم از یک محصول که صرفه اقتصادی ندارد به تولید برسیم. اما چون زمینه و بستر علمی آن فراهم شد هم اکنون این امکان وجود دارد در صورتی که به هر دلیل محصول اقتصادی نبود بتوانیم تولید آن را اقتصادی نماییم.

نکته بعدی موضوع تأمین قطعات و تحریم ها بود اگر به روش مهندسی معکوس پیش می‌رفتیم خیلی محتمل بود که با قطعاتی مواجه شویم که در بازار ایران وجود ندارد. دانشی بودن محصول منبع تغذیه سوئیچینگ سبب شده در صورتی که قطعه‌ای در بازار وجود نداشته باشد به راحتی بتوان قطعه دیگری را جایگزین نمود که همان کار قطعه قبلی را یا حتی بهتر از آن انجام دهد.

حال به لطف خدا پس از چندین سال کار پژوهشی، علمی و عملیاتی مفتخر هستیم محصولات متعددی را در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ ایرانی با نام تجاری زیتون الکترونیک، طراحی و تولید و روانه بازار کنیم تا باشد خدمتی شایسته برای جامعه اسلامی.

-محصول/اختراع خود را معرفی کنید.

منبع تغذیه سوئیچنگ صنعتی

 

 

*******************************************

-چگونه این ایده ی کاری به ذهن شما خطور کرد؟

نیاز سنجی بازار

 

 

******************************************

-آیا خود را فرد موفقی می‌دانید؟ 

مسلما بعدا یک دهه تلاش در این زمینه.

 

*******************************************

-حمایت مادی و معنوی خانواده چقدر در موفقیت شما موثر بوده است؟

یکی از موثرترین عوامل موفقیت ما بوده است.

 

 

  

*******************************************

-آیا موضوع کسب و کار/اختراع شما با تحصیلات شما مرتبط بوده است؟

بله

-چه مشکلات و موانع مهمی در راه کسب و کار/اختراع شما وجود داشته است؟

اگر خود را برای کاری نساخته باشیم و خودمون رو پرورش نداده باشیم مسلما بزرگ‌ترین مانع خودمان هستیم. همواره سعی داریم این مانع را برطرف کنیم . بقیه مسایل به لطف الهی حل خواهد شد.

 

 

*******************************************

-اگر امکان داشت به عقب بازگردید باز هم همین مسیر را طی می‌کردید؟

بله

 

 

*******************************************

-چه پیشنهاداتی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین/مخترع مطرح شوند، دارید؟

  • اولین کار روحیه کاری در خود ایجاد کنید و امیدتان به خداوند باشد در همه حال.
  • ببینید وظیفه شما در این جامعه چیه، همون مسیر رو انتخاب کنید.
  • به فکر پول نباشید و هدف رو پول ندانید.
  • پایه علمی خود را قوی کنید و سعی در مهارت افزایی فردی و اجتماعی داشته باشید.
  • از شکست نترسید و سستی و تنبلی به خود راه ندهید.
  • چشم امید به این و آن (دولت، این سازمان و آن اداره و فلان شخص و...) نداشته باشید. اقدام کنید خدا راه را به شما نشان می دهد و رحمت و نعمتهای خودش را برای شما می فرستد.

 

 

*******************************************

-از دستگاه‌های حمایتی مانند مرکز رشد/فن‌بازار چه انتظاراتی دارید؟

ایجاد بستر ارتباطی بیشتر واحدهای فناور مراکز رشد، پارک ها و دیگر شرکتها در جهت معرفی و اطلاع از فعالیتها و محصولات و خدماتی که ارایه می شوند.

در ابتدا کمتر کردن کارهای اداری و دست و پاگیر دولتی و ارایه آموزشها و راهنمایی ها در این زمینه

حمایت هایی در زمینه اخذ مجوزها، استاندارها و ...

این مقاله را محبوب کنید

آخرین بروزرسانی دوشنبه, 17 خرداد 1400 .